מהמטע/מהשדה

כותב/ת: חורף 2020
מהמטע/מהשדה
לאורך חודשי הסתיו והחורף אנחנו מדללות במטע את הפריחה. מאשכול פרחים כדורי נשאיר רק שני ענפונים עם פרחים. עבודת הדילול נעשית כשסביבנו דבורים לרוב וזמזומן בלתי פוסק.
במקביל פיזרנו קומפוסט. כך מצאנו את עצמנו  עם עבודה שעיקרה העץ וצמרתו וגם עם עבודה שמפגישה אותנו עם פיסת האדמה בה הוא נטוע. 
גל גשם שהגיע בתחילת החורף שינה את פני העמק ללא הכר. במקומות רבים נסחפה גדת הנחל והמים הרבים שזרמו הביאו אתם אבנים וסחפו אדמה. 
 
מהמטע והשדה
מהמטע והשדה


ניתן היה לראות בבירור כמה טוב שיש עשב. בשלב זה של השנה האדמה במטע מכוסה שכבה ירוקה וצפופה של עשב ששורשיו אוחזים היטב באדמה ומפחיתים אפשרות שתיסחף עם המים. 
הבאת פרחי בר לתחומי הגינון הפרטי והציבורי ממשיכה להלך קסם ובאחרונה ביקרתי במשתלה של עדה במעגן מיכאל. ממלכה נהדרת שמאפשרת ריבוי מזרעים של צמחי בר. כל כך מרגש לראות כלנית שפרחה באחד מעציצי המשתלה ובקרוב תישתל בגינה של תושב או תושבת ואלה ימשיכו ויאספו זרעים שיזרעו בשנה הבאה וחוזר חלילה... 
 
מהמטע והשדה2
מהמטע והשדה2
 
קיץ 2019
בחודשים אפריל /מאי קטפנו שסק אורגני. אני, צוות העובדות, המשפחה כשיכלו לשים יד. לראשונה פגשנו במטע כמות פרי גדולה שבאורח פלא לא ניזוקה. לא היו נזקי קרה – היה חורף אמיתי אך ללא לילות של טמפ' קיצון, לא היו נזקי ברד – מאוחר יותר הסתבר לי שלא רחוק מבת שלמה ירד ברד כבד ממש בעיצומו של חודש אפריל, הפרי לא ניזוק מחום קיצוני – בתחילת העונה היה מזג אויר נעים, החום הגיע ההדרגה ולרוב מלווה בלחות שהיא טובה לפרי ובעיקר היו אלה הלילות שנותרו קרירים ונעימים. הפירות הבשילו להנאתם ואף המאוחרים שבמאוחרים הפכו גדולים ויפים, מתאימים לקטיף. 
סיימנו את העונה בעייפות אין קץ ובתודה גדולה.
בינתיים הלך הנוף והשתנה לבלי הכר. החורף השופע מים שידענו השנה אפשר כרי דשא ירוקים תחילה ובהמשך פריחות יפהפהיות. אביב ארוך וצבעוני. בתחילת הקיץ מצאתי עצמי אחוזת תזזית מול צמחיה קמלה ומתייבשת – האם אספיק לאסוף זרעים? התורמוסים סיימו לפזר זרעים בעודי עסוקה במטע. התרכזתי בחרצית, בחוטמית ובכובע הנזיר. חוויה מופלאה. הסתבר לי שמה שנראה כמו שדה קוצים יבש ומשמים הוא למעשה שדה של הפתעות. לא קל לזהות את מי שעד לא מכבר היה פרח מרהיב ועתה הוא חלק אינטגרלי ממה שאנחנו מכנים: "קוצים". מצאתי עצמי מתבוננת בעניין עצום בכל רצועה עלובה בצדי הדרכים. שמחה לגלות עד כמה השתפרתי בזיהוי מרכיבי הצומח בה. ממליצה בחום על חידון מרתק זה. (בשלב מסוים גיליתי פיסת מדרכה שגודלה מטר על מטר  והיא מכילה כמות עצומה של זרעים מפרחי כובע נזיר שפרחו בשולי החצר שמעל). לאחר הליקוט מתבצע שלב ההפרדה של התפרחות וגם כאן עולם שלם ומרעיש. כל כך הרבה שונות בין הזרעים . בגודל, בצורה, באמצעי הפיזור. עולם מופלא וכולו כאן מתחת לאף: בין המדרכה לחצר, בשולי השטח המגונן, בשדה הנטוש והיובשני שאיש לא חלם למצוא בו דבר. 
הזרעים הם עבור הקהילה בבת שלמה. עבור תושבים שירצו לפזר זרעים של פרחי בר בכניסה לחצר, ברצועה הגובלת בכביש. גינות בר אלה עתידות  להרבות יופי ובה בעת  לדחוק את משטר ריסוסי העשב שלצערי עדיין נהוג בישוב.