עם העונה
תמונה
לראשיתה של שנה החלה חברתי יוליה לשזור גלגל פורח.
ראיתי אותו על דלת ביתה. ראיתי אותו על דלת ביתי. 
חשבתי שטוב יהיה עם יגיע ממש לכל בית. לכל דלת כניסה.
מאוחר יותר החודש טיילתי לאורך הדנובה ובתים רבים ודלתות רבות קושטו במקלעת מעין זו. יוליה הסבירה לי שזה חלק מתרבות. שכך מציינים את חילופי העונות. 
יצרנו יחד מתנה משותפת של גלגל וספר. בראשון הקרוב (1.10.23) תתקיים בבת שלמה סדנא להכנת מקלעות אלה. לפרטים: liat.bloch@gmail.com
תמונות מחיי נישואים
לרגעים מסוימים ולפחות בכמה מקומות, רכיבת אופניים לאורך הדנובה הפגישה אותנו לא רק עם עצמנו, לא רק עם חיים בשניים אלא גם עם סוגים שונים של שפיות שמאפיינים מחוזות אחרים. מחוזות רחוקים

טלפונים ניידים. זה לא שהם אינם. זה לא שלא פגשנו. אבל משמעותית פחות. אפשר לשבת בקרון הרכבת ולא עם הפנים בתוך מסך. כך גם במסעדה. כך גם בתחנת האוטובוס...

כסף מזומן. מהר מאוד נוכחנו שמקובל ונהוג להשתמש במזומן. לעיתים כלל לא היו מוכנים לקבל כרטיס אשראי וגם במקומות שכן נהגו בעלי החנויות, המלצרים לעשות שימוש בארנק. ארנק  תפוח עם מקום לשטרות. עם מקום למטבעות. אליו מכניסים את הכסף וממנו מחזירים עודף.

מקצועות. אני חושדת שגם מקצועות זה לא מה שאנחנו מכירים. גבר מבוגר יכול להיות מלצר. תארו לעצמכם את האווירה כשאנשים עושים עבודה לא כי אתמול השתחררו ומחר יטוסו לטיול הגדול.  פעם ועוד אחת יצא לי לראות מלצר או מלצרית משוחחים ארוכות עם אחד הסועדים. ובכללי עבודה היא עבודה. נדמה שבמקומתינו זה נעלם. אין מקצועות, אין עבודה. נשארה רק השאלה הטורדת: איך עושים כסף והכי מהר שאפשר?

שלטי חוצות. יש כמובן שלטי חוצות. אבל משמעותית פחות וניכר שהם מפרסמים דברים שונים וכאלה שקשורים לאזור בו נתלו. ובכלל נראה שלאזור יש משמעות והיו מרכולים שהמילה regional התנוססה עליהם בגאווה.

חרקים. פגשנו כמה וכמה פעמים "מוטל חרקים". מקום שמזמין חרקים מסוגים שונים להטיל בו את ביציהם. פגשנו שדות מרעה למאביקים. בעיירה הראשונה בה ביקרנו  קשה היה שלא לשים לב שעשב הוא אורח רצוי ממש בכל פינה אפשרית (בתמונה רואים מדרכה, גדר, חורש שהם לגמרי חלק מהעיירה) וגם הגינון ברובו מתבסס על עצים, על שיחים, על צמחים מקומיים ולעיתים על כאלה שקל לגדל (הרבה קאנה הודית). 

גני משחקים. אכן (וכפי שמפרסמת הקבוצה אליה הצטרפתי באחרונה), גני המשחקים שפגשנו לאורך הדנובה מביאים שפה אחרת למרחב מהמוכר והידוע לנו. המצע יהיה דשא, חצץ או חול. המתקנים יהיו מתקני עץ מאוד לא מצועצעים. הם כמו יותר גולמיים. זו נקודה שאקדיש לה רשימה נפרדת בהמשך.  ההבנה שילדים אמורים לפגוש סביבה שמאפשרת משחק חופשי, מאפשרת התפתחות ודמיון. ההבנה שגם סיכונים הם חלק מסביבת משחק.

כביש  6. בקטע הדרך האחרון וממש בסיומו של המסע: כביש 6. אין סוף חצבים פורחים עכשיו. זה יפה. זה מעורר גאווה רבה. 
תמונה
לשנה חדשה
בשנה החולפת התחלתי לדבר על השבת ההליכה. הקמתי את תנועת "הגענו ברגל" ואת עמוד הפייסבוק שלה.
בעמוד התפרסמו רשימות שעוסקות בנושא מזוויות שונות. אחת מהן שימחה אותי במיוחד ובחרתי להביא אותה גם כאן. מאחלת קריאה מהנה.
בהזדמנות זו מפנה גם אל הסקירה של ספרה של סבינה מסג שהקישור אליה נשמט בטעות מהניוזלטר הקודם.

בברכת שנה טובה,
ליאת
נשלח על ידי Truppo ניוזלטר