הימים של לפני. הימים שלפני
הם אולי העוגן האמיתי בתקופה החשוכה הזו.
להיזכר שהיה פעם אחרת. להאמין שאפשר יהיה פעם אחרת.....
האלימות בכל 

ועכשיו עוד הרבה יותר מתמיד. בכל כיוון שהמחשבה פונה אליו היא תפגוש את האלימות. האלימות הנוראה של חמאס. אימה. חור שחור.

ואז תגובה שהורגת ועוד הורגת. חיילים שנהרגים. ופצועים. ועוד פצועים. 

מאז שמחת תורה היו בכל זאת פרקי זמן קצרים שהשגרה שבה בהם. שחזרתי לדברים של פעם. לנקות את הבית. לעריכה של טקסט חדש, לכוורת היפה שעל הגג.

במידה רבה זו עונה שחיכיתי לה. אפשר להנביט צמחי בר. או לזרוע אותם באדמה. או לשתול את מי שהצלחתי להנביט. אפשר פתאום לעשות דברים בחוץ (אחרי שבחום זה לגמרי לא קל)

אז מאוד בעצלתיים זה בכל זאת קורה. ניסיון להנביט זרעים של חוטמית (התחלתי עם זה לפני המלחמה). ערכתי ביקור במשתלה של עדה במעגן מיכאל. משמח לראות עד כמה פיתחה עדה את המקום. עוד ועוד צמחי בר שהיא מרבה. אזור שמוקדש לאירוסים מכל כך הרבה מינים. אפילו חלל מרושת לפרפרים עם צמחי הפונדק האהובים עליהם.

במטע ובאזור מושקה ראיתי כבר שושנות עלים של חוטמית. אני מקווה שנצליח השנה לזרוע ממנה בשטחי הגינון הציבורי ושתושבים יזרעו בגינות ובצמוד לחצרות.

שמתי לי למטרה להרבות סביב 2 צמחים: חצב וחוטמית. הם כבר שגורים באזורים רבים כמו למשל לאורך כביש 6 והם בולטים דיים כדי להגדיר שאפשר שתהיה במרחב שפה חדשה. 

גם כן בעצלתיים ובתוך סוג של לאות אני ממשיכה לקדם הליכה. מפגש זום בנושא: הליכת יום יום כמפתח לשינוי סביבתי התקיים השבוע לראשונה ובקרוב יתפרסמו תאריכי המפגשים הבאים (לפרטים והרשמה: liat.bloch@gmail.com)


האטה
כמה ימים לפני שפרצה המלחמה הופיע טקסט שכתבתי בבלוג האטה.
זה בלוג שאני עוקבת אחריו בקנאות ועוסק באפשרות שלנו להאט.
שמתי לב שמאז נחשפתי לרעיון היפה הזה הוא כמו הולך ומתרחק. קשה מאוד להאט ולחילופין אנחנו כל הזמן  מאיצים.

המלחמה הביאה איתה קצב שנדמה לעיתים כי כלל לא ניתן לעמוד בו. אבל זה לא התחיל עכשיו.  עולם שמציע לנו אפשרויות רבות ולא באמת אפשר לסרב לכולן. כמה שלא נסרב נגלה בסוף שדחסנו מהן מעל ומעבר. 

אני לא זוכרת מתי זה היה אבל מתישהו בתקופה האחרונה אמרתי לעצמי שיגיע רגע שאני אגדל ירקות. אכין ריבה, אחמיץ מלפפונים. זה לא יוכל להיות אורח חיים מחוסר ציוד וכלים אבל כן תהיה בו השתהות. לתקן, לתחזק. אני אפסיק לרוץ. זה חייב לקרות.

אז מצרפת קישור לבלוג האטה. וממליצה לקרוא בו גם על הליכת יום יום וגם רשימות נוספות.

ולסיום: קישור לדברים שכתבה בעקבות המלחמה ארנה קזין. אנחנו תחת הנהגה כל גברית, נשים אינן חלק ממעגל ההשפעה. הדברים שכתבה ארנה קזין מאירים את האבסורד הזה במלוא חומרתו. אני יכולה להוסיף על הדברים שגם בעולם הסביבתי זה ניכר. התפיסה המאוד גברית שהטכנולוגיה תפתור את כל בעיותינו. האגרסיביות הרבה כלפי המרחב. החיבה המוגזמת לדחפורים. הגישה לאדמה. לא קל לי להגיד את הדברים הללו ויש כמובן גברים שפועלים במישור הסביבתי באופן מעורר השראה וכל כך מרבים טוב ונשים שהן בבחינת פגע רע (ע"ע עידית סילמן). 
אולי יש בכל זאת מקום לתקווה  שכשנראה יותר נשים מובילות נצליח להחזיר את העדינות. נצליח להשיב את החמלה. 

מאחלת שיגיעו ימים שפויים
ליאת
נשלח על ידי Truppo ניוזלטר