Talk the walk & walk the talk
כשבחרנו את ה18.7 כתאריך בו יתקיים הכינוס בנושא הליכה לא יכולנו לנחש שהתאריך הזה יהפוך ליום שיבוש. 
התלבטנו איך לפעול ובסופו של דבר קיימנו את הכינוס אבל בזום.
תשעה דוברים ושתי מגיבות הביאו את ההליכה כל אחד והזווית שלו. האנשים שהגיעו בין אם להציג ובין אם להשתתף הנושא הזה הוא בנפשם. הפער בין הפופולריות של ההליכה כתחביב, כפעילות ספורטיבית לבין העובדה שנשכחה בישובים רבים כאמצעי התניידות בלטו גם בכינוס זה.
אחד הדברים שאני הבאתי במצגת שלי הוא תחושת ההחמצה.
בתמונה אפשר לראות ציורים של ילדים שצוירו במסגרת מחקר. איך ציירו  את הדרך לבית ספר ילדים שהולכים אותה לעומת ילדים שההורים מסיעים אותם. אני חושבת שככל שאנשים ישמעו יותר על ההשלכות של מרחב מוטה רכב פרטי, ייזכרו באפשרות להגיע ברגל אבל בעיקר יפגשו תכנים שעוסקים בעושר הרב שמפספס מי שלא הולך במרחב ברגליו, בהחלט יוכל להתחולל שינוי. אני מאמינה, וביתר שאת אחרי הכינוס, ששינוי יתחיל דווקא מהישובים הקטנים.
בתזמון מעורר השתאות מצאתי את עצמי יומיים אחרי הכינוס בצעדה לירושלים. שלושה ימים של שיכרון חושים. ההליכה היא הלב. בכל יום מתקדמים כברת דרך ועד שבאמת הגענו ברגל. הגענו ברגל לירושלים. עוד על הצעדה מזמינה לקרוא בקישור זה. 
תמונה
כמה שנים חלפו?
כמה שנים חלפו מאז ריחפו באויר אותם משפטים? זה היה ריטואל ששב מדי קיץ. הורי – צעירים ונמרצים – יוצאים לאירופה לחופשה בת כשבועיים ובשובם כולנו חייבים לשמוע שוב ושוב את נפלאות מזג האויר ביבשת הנכספת.  אמא פשוט היתה מפטירה בסוג של צחוק כמה שכאן חם לעומת שם (משום מה זה נראה לה עניין משעשע) ואבא באמת התקשה לשוב ולתפקד.  לחזור לשגרת עבודה. בחקלאות. בבציר. 
איך היה בארץ באותם ימים? סבי וסבתי שהתבוננו בסוג של השתאות ועד כדי עוינות בקדחת הנסיעות שאחזה באמי חיו בבית שמעולם לא הותקן בו מזגן. לפעמים אני מנסה להיזכר בחודשי הקיץ בביתם או בבתים אחרים ללא מזגן. רואה תמונות שחור לבן של חנויות, משרדים, חדרי ישיבות במועצה או עירייה ומנסה להבין איך שרדו את החום. ברוב החללים הללו הותקן מאוורר תקרה רחב ממדים והוא היה אמון על שמירת השפיות.
זכור לי לילה בעודי חיילת שישנתי אצל חברה מהבסיס בראשון לציון והתעוררתי לתוך סאונה לחה. כולי מזיעה.
אז באמת כנראה שיותר הזענו. ואולי פשוט גם שעות העבודה לפחות בחללים סגורים היו שונות ומעטות מהמקובל בימינו.  יש הגיון רב בלהקשיב למה שקורה בחוץ ולתפקד בהתאם. חבל שאמצנו לעצמנו סטנדרט אחר. האפשרות להיות בחלל בעל תאורה מלאכותית. ובעל טמפ' קבועה  ומבוקרת כמו שחרר ושיעבד אותנו בו זמנית. 
בערך ארבעה עשורם לאחר שהיו הורי מצטננים להנאתם בקיץ האירופי הטמפ' ביבשת האהובה השתנו לבלי הכר. לפני שבע שנים כשהיינו בפראג לאורך 4 ימי שהותנו בה החום היה בלתי נסבל והטמפ' לא ירדה מ40 מעלות. באופן מפתיע אנשים המשיכו לטייל, להתקהל, מלצריות יפות הוציאו מנות מהבילות ממטבחים שאני זוכרת את עצמי מתקשה להבין איך מצליחים לעבוד בהם. 
בקיץ השנה הכותרות ממש זועקות את השרפות וגלי החום בחודש יולי אין זכר לאותה קרירות יציבה ששבה שנה אחר שנה ואיש לא חשב שתיעלם.  התמונה שמתבהרת לי מול העיניים כל כך עגומה ולא מעודדת. במידה רבה המרוץ של הורי ושל רבים אחרים על פני הפלנטה ואל הקיץ האירופי החישו בסופו של יום את חורבנו של זה.  הם כמובן לא ידעו. לא יכלו לשער.
עד לפני עשור או אף פחות אבי התעקש להוכיח לי באותות ובמופתים שלא יתכן קשר בין פעילות האדם לבין האקלים. בין פחמן דו חמצני באטמוספרה לבין התחממות.  כמעט כל שיחה איתו נאלצתי לשמוע מה הדבר החדש והמבריק שאמר ניר שביב כשרואיין באולפן זה או אחר. 
להיות אחראי לקטסטרופה מהסוג שכולנו אחראים לה זה לא דבר של מה בכך.  גם לא להכיר בה.  אני באמת חושבת שאיש מאיתנו לא מסוגל להבין את גודל האחריות. בין אם אנחנו בצד שהדברים נוגעים בנו מאוד ובין אם אנחנו בצד שהם לא.
זו סוג של שואה שהולכת ומתרגשת קודם על מינים שונים של בעלי חיים. אחר כך על אוכלוסיות מאוד חלשות בפינות כאלה ואחרות של הפלנטה וכמו ממשיכה משם אט אט ואין מנוס מלהבין שבסוף תכלה גם אותנו.
הקיץ האירופי שמגלם עבור רבים מאיתנו סוג של אבדן הוא גם דוגמה בנלית לחטא ועונשו
תמונה
אקולוגיה עמוקה
ב2005 יצא ספרה של ארנה קזין במרחק הליכה וב2011 בין ניצול להצלה של עדנה גורני ולפני מס' חודשים מהי אקופואטיקה שכתבה סבינה מסג. 
ספרים שנושאים כמו  יחסי אדם סביבה, המשבר הסביבתי, התרומה שלנו כבני אדם להיווצרו נמצאים בבסיסם.
את במרחק הליכה קראתי טרם פעלתי בשדה הסביבתי ואין לי ספק שההשפעה שלו עלי היתה עצומה.
השניים המאוחרים יותר הם לי בגדר מורי דרך.
ביומן קריאה תוכלו למצוא סקירה שכתבתי אודות ספרה החדש של מסג. 
מקווה שתבחרו לקרוא אותו ומתכננת להעלות סקירה גם לשניים האחרים

בברכת קיץ שקט,
ליאת
נשלח על ידי Truppo ניוזלטר