הגענו ברגל
כשחשבתי לראשונה על הנושא של הליכה בהיבט של התניידות לא ידעתי שאני עומדת להקים תנועה. 
אז שמחה מאוד לעדכן שתנועת "הגענו ברגל" שחברים בה כבר מס' הולך וגדל של אנשי סביבה, הליכה, רכיבת אופניים, תכנון ועוד עומדת להפוך לעמותה.
פגישת הקמה מתוכננת לתחילת יולי ובה  יקבעו מטרות העמותה, ועד מנהל ופעולות לתקופת העבודה הראשונה. זה בהחלט מרגש.

ומה עשינו עד כה? 
אחת הפעולות הראשונות היתה פתיחת  דף פייסבוק: "הגענו ברגל". הדף  מנגיש חומרים בנושא הפחתת שימוש ברכב הפרטי. הרשימה הלפני אחרונה עוסקת באותם אזורים שהם צמודי בתי ספר. שער בית הספר. אזור שהיה צריך להיות נקי מכלי רכב. אזור שילדים היו אמורים להמצא בו בבטחה. לא ניתן לראות בו את הילדים הם נבלעים בתוך כמות בלתי נתפסת של רכבים שבאו לאסוף ומצטופפים לצד השער. הנושא הכל כך חשוב הזה כלל לא מדובר. הורים רבים יודעים ששוקולד משפיע רע על ילדיהם והם ינסו לגרום להפחתה בצריכה שלו. מה יקרה כשהורים ישמעו שילדיהם לא אמורים להתיישב אחרי יום לימודים בבית ספר? שהדבר הנכון הוא דווקא לאפשר להם תנועה? האם ימשיכו להתעקש על חנייה או עצירה בשער בית הספר, הכנסת הילד לאוטו ונסיעה משם הביתה?
נראות וסביבה
את ועדת נראות הקמנו למיטב זכרוני בשנת 2018. המוטיבציה הראשונה היתה דווקא השאלה: "איך עושים שיהיה פה נקי?" קבוצה של אנשים שאכפת להם וחלקם מאוד פעילים בנושאי סביבה החליטה יום אחד שלא הגיוני שכל כך מלוכלך סביבנו.
לקראת הבחירות לראשויות המקומיות עצרנו לרגע לסכם תקופה. הסתכלנו אחורה ובהחלט היו לנו סיבות טובות לטפוח לעצמנו על השכם. לפני שאני ניגשת לדברים שקרו כדאי להסתכל במבט רחב ולהבין שגם אצלנו, שכן היתה בישוב התקדמות במהלך השנים הללו בנושאי סביבה דברים רבים לא הצלחנו לעשות. מה שקשור לטבעות רחוקות יותר, בשטחים שמקיפים את הישוב ההשפעה שלנו כמעט אפסית. בשטחים הפתוחים שסובבים את בת שלמה מתקיימות מסיבות טבע לרוב והיער נתפס על ידי רבים כפארק מוטורי. כשניסינו להשפיע בנושאים הללו לא הגענו לתוצאות. אלא שההתחלה שלנו נכונה. ועדה יישובית שעוסקת בנושאי סביבה היא עניין חיוני והלוואי שהיא תהפוך אחות לוועדת תרבות הרווחת בישובים רבים. ובינתיים כן חשוב לברך על הצלחות לא מבוטלות שהיו ובעונה הזו על פרחי בר שפורחים יפה כל כך מכיוון שהפסקנו את ריסוס העשבייה. אני מאמינה שאם נצליח לשמר את מה שהשגנו בתחום של גינון בר קיימא, בתחום של הפרדת אשפה לקומפוסט אולי גם נמצא את הדרך להשפיע מסביב. במקביל מזמינה אתכם אם עדיין לא הקמתם ועדת סביבה יישובית להקים כזו (אחד מיעדי הפעולה של העמותה שהזכרתי בסעיף הקודם תהיה לקדם את הנושא הזה, לעזור לפעילים להרים את הועדה בישוב שלהם)
כוורת על הגג
הכוורת על גג ביתנו התאכלסה בדבורים באביב שעבר. חיכינו לנחיל שיגיע, שיהפוך את הכוורת הזו לבית. 
בסופו של יום נחיל לא הגיע ו"התפשרנו" על קניית נחיל ממגדל דבורים. מאז הן שם. על הגג. בערב הראשון עוד היו דבורה או שתיים שתעו את דרכן אל תוך הבית אבל מאז ספק אם פגשנו אותן בבית ואפילו בחצר נדיר שהן נקרות בדרכנו. 
כשעולים לגג מתברר עד כמה הדיירות האלה נחושות במלאכתן ועד כמה הן רבות. לא מזמן יצא מהכוורת נחיל בדרכו להתנחלות. ראינו את התכונה ושיערנו שזה מה שקורה. סיפרנו לכולם שבכוורת שלנו התחוללה הפיכה והמלכה וצבא העמלות הוותיקות יצאו לדרכן מותירות אחריהן מלכה חדשה ודור צעיר.
בפתיחת הכוורת השבוע חלות הדונג רוחשות פעילות.  דבש כמעט לא היה שם. כל דבורה שעוזבת ממלאת את בטנה קודם לכן בדבש. אנחנו משערים שזו הסיבה למיעוט דבש בכוורת בעונה זו ושמחים על שלא התפתינו לקחת ממנו בתחילת החורף
 
לצאת, לבלות
....הדרך לתחנת מרכז השמונה בחיפה עוברת עלי בקריאת ספר. יצאתי הרבה לפני האירוע כדי שלפחות חלק מהדרך אעשה באור. כשהגעתי לחיפה כבר היה חושך. ביום אני נוהגת לעלות להדר דרך ואדי ניסנס. הליכה קלה, מהירה, נוחה.....
באוטובוס הנסיעה היתה סוראליסטית משהו. קווי אוטובוס שמכריזים על יעד שגוי בשל שיבושי ג'י פי אס, האם זה סביר? מחלון האוטובוס העיר בחושך נדמית לי דוויה וכעורה. למקום לשירה הגעתי אחרי טעייה ברחוב סירקין שרגע התגלה כמואר ושוקק ורגע אחריו כשומם ונטוש. תהיתי איך אשוב משם ואם כל הרעיון הזה היה טוב  בכלל. אולי עדיף לסוע בקלות. לסוע הרבה. לא לברור. לא לנקוט צמצום. אולי לצבור חוויות זה כן דבר טוב. מי אומר שצריך לצמצם בהן... (הטקסט המלא בבלוג )


תמונה


הדרך לתחנת מרכז השמונה בחיפה עוברת עלי בקריאת ספר. יצאתי הרבה לפני האירוע כדי שלפחות חלק מהדרך אעשה באור. כשהגעתי לחיפה כבר היה חושך. ביום אני נוהגת לעלות להדר דרך ואדי ניסנס. הליכה קלה, מהירה, נוחה. באוטובוס הנסיעה היתה סוראליסטית משהו. קווי אוטובוס שמכריזים על יעד שגוי בשל שיבושי ג'י פי אס, האם זה סביר? מחלון האוטובוס העיר בחושך נדמית לי דוויה וכעורה. 
למקום לשירה הגעתי אחרי טעייה ברחוב סירקין שרגע התגלה כמואר ושוקק ורגע אחריו כשומם ונטוש. תהיתי איך אשוב משם ואם כל הרעיון הזה היה טוב  בכלל. אולי עדיף לסוע בקלות. לסוע הרבה. לא לברור. לא לנקוט צמצום. אולי לצבור חוויות זה כן דבר טוב. מי אומר שצריך לצמצם בהן? 
נשלח על ידי Truppo ניוזלטר