בלוג - ערוגת הגינה

מהמטע ומהשדה

ענבי יין

אוגוסט 2020

כ. ליאת

כילדה הצטרפתי פעם ועוד אחת לעבודת הבציר. הענבים מבשילים באמצע אוגוסט. החום בשיאו. משתדלים לעבוד לפני שעולה השמש, לפני שהיא מתחילה לקפוח על ראשינו ללא רחמים. במהלך יום העבודה שמעתי מאבא את סיפורם של כרמי הגביע של אביו שעם כניסת הטרקטורים והחלפתם את הפרדות נעלמו מהנוף. שמעתי גם את סיפורם של ימי עבודה ארוכים כמעט מזריחה עד שקיעה כשאת ארוחת הצהריים נהגו לאכול בכרם בצל הגפנים.
הגעתי אז לעבוד בכרמים כמו אלה המנקדים את העמק כיום. הזמורות נתמכות על ידי חוטי ברזל ואלה נתמכים לאורך השורות כשהם אחוזים בעמודי ברזל בעלי צורת האות F. עמדתי מול שורת גפנים ובצרתי לארגז שהונח לרגליה. עד מהרה הידיים, הפנים מתכסות שכבה דביקה שעיקרה מיץ ואבק. הריח העז של הענבים נמצא בכל והוא בשיאו באוויר האופף את היקב אליו הגענו עם הענבים בסופו של יום. אני זוכרת את עצמי כאמא צעירה מתעקשת להראות לילדי הקטנים את הברכה אליה נשפכים הענבים. את בורג ארכימדס המצוי בתחתיתה והוא הולך ונגלה ככל שהברכה מתרוקנת ולאחר שהסיע את מרבית תכולתה אל התחנה הבאה בדרכם להפוך למיץ וליין. מרותקת הבטתי כילדה בענבים הנשפכים אט מעגלה רתומה לטרקטור שנהגו מטה אותה אל מעל הברכה בהדרגה ואילו אחד מפועלי היקב מזרז במקלו הארוך את אחרוני הענבים אל הברכה. העגלה נשקלה בעת כניסתה ליקב, אחוז הסוכר נבדק גם כן והענבים לפי צבעם ולפי זנם הופנו אל אחת משלוש או ארבע ברכות . כך שבכל ברכה התחולל ארוע מעט שונה. באחת הלך וירד מפלסם של ענבים ירוקים מעט חיוורים ואילו בזו שלידה היו אלה ענבים שחורים ועזי צבע. 
כיום יש בעמק משמעותית פחות כרמים, חלקם נבצרים על ידי מכונה ואלו הבציר הידני מאפיין כרמים שנשתלו עבור יקבי בוטיק. הכרמים בהם עבדתי בילדותי הם נצר לחקלאות שטבע הברון רוטשילד. הוא דאג להקמת יקבים ולשתילת כרמים בשטחים החקלאיים הסמוכים ליקב. התנועה בדרכים היתה דלילה ועגלות הבציר נעו בדרכן אל היקב. (היקב הסמוך למקום מגורי עדין קולט ענבים וחלקם אף מגיעים בעגלות רתומות לטרקטור. ברוב המקרים מדובר בגונדולה שמגיעה על גבי משאית ועליה ענבי בציר ממוכן של כרם שלם).
את הקשר לבציר אני מנסה לחדש. מדי חורף אני שותלת גפנים. מביאה יחורים מגפנים שבצרתי בשטח שמטפח ידידי יאיר ונועצת אותם באדמה. אלו מבניהם שנקלטו אני משקה במהלך הקיץ ומקווה שבעתיד אזכה לבציר משלי. בינתיים אני בוצרת בשטח של יאיר. הגפנים בימים אלה עמוסות ענבים. ענבי יין מצטיינים באשכולות דחוסים. הענבים באשכול נמצאים במגע הדוק ועד כדי שהם מאבדים את צורתם העגולה. הענב עצמו קטן מאוד, עב קליפה ועתיר גרעינים. 
יאיר שתל גפנים מזנים שונים. הם נבדלים בצבע ובמועד ההבשלה. אני מוצאת שהענבים השחורים והקטנים הם המוצלחים ביותר. מתוקים מאוד מאוד והמיץ שאנחנו מפיקים מהם מופלא בטעמו . בשונה מיין את המיץ לא נוכל לשמור למשך יותר משבוע במקרר ובמהלך שנה זו קנינו מקפיא נפרד לאחר שכמויות המיץ שהכנו אצל יאיר מלאו עד אפס מקום את תא המקפיא במקרר הביתי. 
יוצא שלמשך ימי קיץ אלה אני אפופה במיץ. שותה כמות לא מבוטלת של מיץ לאורך היום. טובלת בו את רגלי (יאיר מתכנן לבנות press – מכשיר מבוסס בורג ארכימדס לדחיסת הענבים – עד שיבנה אנחנו מועכים אותם ברגלינו), מוקפת בקליפות שהתנפצו אל רצפת האבנים עליה מונחים המיכלים שאילתר יאיר לטובת סחיטה וסינון. 

 כל כך הרבה יופי אצור בענבי יין. עלים של גפן שמעט מעט כבר מתחילים להאדים סוככים על אשכול בשל טרם הגיעה אליו המזמרה, דלי פלסטיק פשוט עמוס אשכולות בצבע שחור ועלה שנקטף בטעות שזור בהם, אשכולות ממלאים סיר גדול ואט אט למגע הרגליים מתנפצים בצבע בורדו עז. והצבע הזה בכל. 
היופי לא מרפה. הוא מצוי בבציר מראשיתו. כילדה לא נתתי דעתי עליו. החום היוקד, השעות הנוקפות לאיטן. הגוף שהופך דביק ממיץ, מזיעה. כנערה זכורים לי סרטים בהם עבודת הכרם והכנת היין נדמו לחגיגה מקומית (אהבה בין הכרמים, הסוד של סנטה ויקטוריה).  אוכל לדמיין חגיגות כרמים אלה משהכרתי את הצבעים העזים ואת הריחות המשכרים. הגפן מהלכת את קסמה על רואיה זה עידן ועידנים. מאזכוריה במקרא עולה שהיתה נערצת אף על אבותינו.  ככתוב:
אשתך כגפן פריה בירכתי ביתך
בניך כשתילי זיתים סביב לשולחנך (תהלים קכ"ח ג')


מהמטע/מהשדה

חורף 2020

כ.

לאורך חודשי הסתיו והחורף אנחנו מדללות במטע את הפריחה. מאשכול פרחים כדורי נשאיר רק שני ענפונים עם פרחים. עבודת הדילול נעשית כשסביבנו דבורים לרוב וזמזומן בלתי פוסק.
במקביל פיזרנו קומפוסט. כך מצאנו את עצמנו  עם עבודה שעיקרה העץ וצמרתו וגם עם עבודה שמפגישה אותנו עם פיסת האדמה בה הוא נטוע. 
גל גשם שהגיע בתחילת החורף שינה את פני העמק ללא הכר. במקומות רבים נסחפה גדת הנחל והמים הרבים שזרמו הביאו אתם אבנים וסחפו אדמה. 
ניתן היה לראות בבירור כמה טוב שיש עשב. בשלב זה של השנה האדמה במטע מכוסה שכבה ירוקה וצפופה של עשב ששורשיו אוחזים היטב באדמה ומפחיתים אפשרות שתיסחף עם המים. 
הבאת פרחי בר לתחומי הגינון הפרטי והציבורי ממשיכה להלך קסם ובאחרונה ביקרתי במשתלה של עדה במעגן מיכאל. ממלכה נהדרת שמאפשרת ריבוי מזרעים של צמחי בר. כל כך מרגש לראות כלנית שפרחה באחד מעציצי המשתלה ובקרוב תישתל בגינה של תושב או תושבת ואלה ימשיכו ויאספו זרעים שיזרעו בשנה הבאה וחוזר חלילה... 

קיץ 2019
בחודשים אפריל /מאי קטפנו שסק אורגני. אני, צוות העובדות, המשפחה כשיכלו לשים יד. לראשונה פגשנו במטע כמות פרי גדולה שבאורח פלא לא ניזוקה. לא היו נזקי קרה – היה חורף אמיתי אך ללא לילות של טמפ' קיצון, לא היו נזקי ברד – מאוחר יותר הסתבר לי שלא רחוק מבת שלמה ירד ברד כבד ממש בעיצומו של חודש אפריל, הפרי לא ניזוק מחום קיצוני – בתחילת העונה היה מזג אויר נעים, החום הגיע ההדרגה ולרוב מלווה בלחות שהיא טובה לפרי ובעיקר היו אלה הלילות שנותרו קרירים ונעימים. הפירות הבשילו להנאתם ואף המאוחרים שבמאוחרים הפכו גדולים ויפים, מתאימים לקטיף. 
סיימנו את העונה בעייפות אין קץ ובתודה גדולה.
בינתיים הלך הנוף והשתנה לבלי הכר. החורף השופע מים שידענו השנה אפשר כרי דשא ירוקים תחילה ובהמשך פריחות יפהפהיות. אביב ארוך וצבעוני. בתחילת הקיץ מצאתי עצמי אחוזת תזזית מול צמחיה קמלה ומתייבשת – האם אספיק לאסוף זרעים? התורמוסים סיימו לפזר זרעים בעודי עסוקה במטע. התרכזתי בחרצית, בחוטמית ובכובע הנזיר. חוויה מופלאה. הסתבר לי שמה שנראה כמו שדה קוצים יבש ומשמים הוא למעשה שדה של הפתעות. לא קל לזהות את מי שעד לא מכבר היה פרח מרהיב ועתה הוא חלק אינטגרלי ממה שאנחנו מכנים: "קוצים". מצאתי עצמי מתבוננת בעניין עצום בכל רצועה עלובה בצדי הדרכים. שמחה לגלות עד כמה השתפרתי בזיהוי מרכיבי הצומח בה. ממליצה בחום על חידון מרתק זה. (בשלב מסוים גיליתי פיסת מדרכה שגודלה מטר על מטר  והיא מכילה כמות עצומה של זרעים מפרחי כובע נזיר שפרחו בשולי החצר שמעל). לאחר הליקוט מתבצע שלב ההפרדה של התפרחות וגם כאן עולם שלם ומרעיש. כל כך הרבה שונות בין הזרעים . בגודל, בצורה, באמצעי הפיזור. עולם מופלא וכולו כאן מתחת לאף: בין המדרכה לחצר, בשולי השטח המגונן, בשדה הנטוש והיובשני שאיש לא חלם למצוא בו דבר. 
הזרעים הם עבור הקהילה בבת שלמה. עבור תושבים שירצו לפזר זרעים של פרחי בר בכניסה לחצר, ברצועה הגובלת בכביש. גינות בר אלה עתידות  להרבות יופי ובה בעת  לדחוק את משטר ריסוסי העשב שלצערי עדיין נהוג בישוב.  

עדכון תחילת קיץ

8.5.20

כ. ליאת בלוך

 אחרי שנהננו השנה מפריחות אביב שופעות, משמח לראות שגם בראשית הקיץ ישנם עדיין פה ושם פרחי בר. במיוחד שמתי לב השנה לעולש שעולה ופורח במקומות רבים סביב לבת שלמה ואף בתוך הישוב. מדובר בפרחים יפים בצבע כחול שמופיעים מוקדם בבוקר ונסגרים בשעות הצהריים (מתואמים עם משכימי הקום).

בתקופה זו מתחילים לראות בגינות ומחוץ להן את הקייצת. מדובר בעשבוני שאופייני לתקופת הקיץ. בשונה מעשבי החורף הקייצת לא תעלם  עם תום הגשמים ולא ניתן לטפל בה באמצעות חרמש (שכן לאחר חירמוש היא תסתעף  ותמשיך לצמוח, פיזור זרעים יביא להתפשטותה בהמשך). ממליצה בחום לעקור את הקייצת אחד אחד מהשורש. זו אמנם עלולה להיות עבודה מעט מייגעת אבל זו הדרך שמבטיחה שלא תהיה קייצת בגינה בשנה הבאה. (לרוב נעקרת בקלות, במידה ולא הרטיבו את האדמה סביבה). 

בתמונות: זרעי תורמוס שאספנו


 קייצת

אביב

כ.

בעוד אנו צופים במסך הטלוויזיה שעות רבות ותוכניות האקטואליה מזכירות לא אחת סרטי אימה, בעוד מפגשי הזום הולכים ומתרבים, הולכים ומתארכים מתברר שהטבע  בשלו. יחד עם הקורונה הגיעה גם תקופת האביב.
אלו אינם ימים קלים, הסגר מקשה והולך ואילו לגבעות הסמוכות היתה עדנה. לא רק שהן בשיא יופיין אלא שגם רבים פוקדים אותם ומודים בכל פה על הליכת אחר צהריים, על מראות  של לבלוב ופריחה.


השנה אנחנו נהנים מפרחי בר גם בתחומי הגינון הפרטי והציבורי. חלקם הופיעו תודות למבצע זריעה שעשינו בסתיו. בימים אלה מתחיל איסוף הזרעים אותם נקווה לזרוע בסתיו הבא. בגינה, לצד המדרכה, בכל מקום שנרצה לפגוש בהם. 
גם בין שורות המטע פורחים עכשיו תלתנים לרוב. פגשתי כבר עמוד של חוטמית ופרח מקסים הנקרא זקן סב שהשנה למדתי לזהותו. ( למתעניינים בליקוט צמחי בר וזיהוי פרחים אני ממליצה בחום על הקורס הדיגיטלי של אביבית, מוזמנים ליצור איתה קשר בקישור זה.

עשבייה זו עזרה לייצב את האדמה למול גשמי החורף, עתה אנו נהנים מהפריחה ובקרוב נאלץ לקצור אותה כחלק מההכנות לקטיף המתקרב.
בימים אלה אנחנו גוזמים ומטפחים את גדת הנחל הגובלת בחלקה. עצי בר שהיו צעירים כבר מאפשרים פינה נעימה שהלוואי ונפקוד אותה בחודשים הקרובים. עצי רימון ששתלנו בשנים האחרונות נותרו כמעין איים כשגדת הנחל אליה היו שייכים נשטפה עם הזרם.